CURSURI IN PARTENERIAT

TEHNICIAN DRUMURI SI PODURI

Asociatia DOMINOU, inmatriculata in Registrul National al Furnizorilor de Formare Profesionala a Adultilor cu nr. 16/47/28.01.2008, organizeaza in parteneriat cu Asociatia de Calificare si Reorientare in Cariera Oltenia - Drobeta Turnu Severin, cursuri de specializare pentru :
Ocupatia: TEHNICIAN DRUMURI SI PODURI.
Cod COR: 3112.3.12
Tehnicienii drumuri si poduri efectueaza pe teren si in laboratoare incercari asupra solurilor si materialelor de constructii; contribuie tehnic la activitatea de constructie a locuintelor si altor lucrari, evaluare lucrari si pregatire de meseriasi; reprezinta arhitectii si inginerii civili pe santierele de constructii pentru a asigura efectuarea lucrarilor in conformitate cu specificatiile din planuri si schite, precum si pentru respectarea normelor de consum a materialelor; contribuie potrivit planurilor si schitelor pe care le primesc la estimarea detaliata a cantitatilor si costurilor de materiale si a fortei de munca necesare realizarii proiectelor; organizeaza intretinerea si reparatiile utilajelor.

• Descrierea tipurilor de materiale rutiere si a domeniilor de utilizare a acestora.
  • Pregatirea si realizarea incercarilor de laborator.
  • Folosirea aparatelor topografice.
  • Recunoasterea si interpretarea obiectivelor din proiectele de drumuri si poduri.
  • Realizarea lucrarilor de terasamente.
  • Alcatuirea structurii de rezistenta a drumurilor si podurilor.
  • Aplicarea tehnologiilor de constructie si intretinere a drumurilor si podurilor.
  • Prepararea mixturilor asfaltice si a betoanelor de ciment.
  • Identificarea defectiunilor si a metodelor de ciment.
  • Urmarirea indeplinirii conditiilor de calitate a lucrarilor de drumuri si poduri.
  • Urmarirea modului de functionare a utilajelor.
  • Determinarea consumurilor specifice.
  • Revizia tehnica a drumurilor si podurilor.
  • Exploatarea drumurilor si podurilor.
  • Coordonarea activitatii unei echipe de muncitori.
  • Intocmirea documentelor de santier.
  • Planificarea sarcinilor si a timpului de munca.
  • Aplicarea normelor de protectia muncii si psi.
  • Detectarea defectelor.
  • Aparate electrice.
  • Masini electrice.
  • Dimensionarea instalatiilor electrice.
  • Intretinerea instalatiilor si echipamentelor electrice.
  • Exploatarea instalatiilor electrice.
  • Transportul si distributia energiei electric.

• copie act de studiu.
In pretul cursului sunt incluse: prestatia lectorilor, suportul de curs, CD cu materiale pentru studiul ON-LINE, pauze de cafea, asistenta pentru elaborarea Proiectului de absolvire, certificatul de absolvire.
In urma absolvirii acestui curs se elibereaza CERTIFICATE recunoscute de Ministerul Muncii, Familiei si Egalitatii de Sanse si de Ministerul Educatiei, Cercetarii si Tineretului.
Inapoi la cursuri in parteneriat