CURSURI IN PARTENERIAT

Asociatia Dominou - acreditata Erasmus+

TEHNICIAN CADASTRU FUNCIAR - TOPOGRAF

Asociatia DOMINOU, inmatriculata in Registrul National al Furnizorilor de Formare Profesionala a Adultilor cu nr. 16/47/28.01.2008, organizeaza in parteneriat cu Asociatia de Calificare si Reorientare in Cariera Oltenia - Drobeta Turnu Severin, cursuri de specializare pentru :
Ocupatia: TEHNICIAN CADASTRU FUNCIAR, TOPOGRAF.
Cod COR: 3112.3.14
Ocupatia de Tehnician cadastru funciar-topograf se aplica personalului de specialitate in domeniul activitatilor de masuratori terestre, cat si de cadastru funciar.
Ei vor lucra in unitati de organizare si de sistematizare a teritoriului, la nivel de unitati cadastrale, sau in alte asemenea unitati, unde vor executa lucrari topografice curente precum si lucrari de cadastru funciar tehnic si cadastru funciar economic.
Ei vor asigura la nivelul localitatilor, operatiunile necesare publicitatii imobiliare, contribuind in mod direct la aplicarea si respectarea legalitatii in domeniul bunurilor imobiliare precum si a circulatiei acestora, in domeniul evaluarii si bonitarii cadastrale a terenurilor, stabilind dreptul si dobandirea dreptului de proprietate, in introducerea cartilor funciare si reactualizarea hartilor cadastrale, in automatizarea lucrarilor topo-cadastrale.
Trebuie de asemenea sa fie in masura sa execute ridicari topografice pentru executarea proiectelor de amplasare a constructiilor, sa execute lucrari de arta si multe alte lucrari tehnice in intra si extravilan.

• Aplicarea in teren a proiectului.
  • Asigurarea respectarii NPM si PCI.
  • Urmarirea comportarii in timp a constructiilor.
  • Furnizarea serviciilor de specialitate.
  • Intocmirea documentatiei de cadastru general.
  • Administrarea informatiilor cu ajutorul tehnicii de calcul.
  • Colectarea si organizarea informatiilor.
  • Executarea masuratorilor specifice.
  • Organizarea si coordonarea activitatii echipei.
  • Planificarea activitatii.
  • Efectuarea calculelor specifice topografiei.
  • Elaborarea planurilor topografice.
  • Intocmirea schitelor si desenelor la scara.

• copie act de studiu.
In pretul cursului sunt incluse: prestatia lectorilor, suportul de curs, CD cu materiale pentru studiul ON-LINE, pauze de cafea, asistenta pentru elaborarea Proiectului de absolvire, certificatul de absolvire.
In urma absolvirii acestui curs se elibereaza CERTIFICATE recunoscute de Ministerul Muncii, Familiei si Egalitatii de Sanse si de Ministerul Educatiei, Cercetarii si Tineretului.
Inapoi la cursuri in parteneriat