CURS DE CALIFICARE PROFESIONALA

BUCĂTAR

Asociatia DOMINOU, inmatriculata in Registrul National al Furnizorilor de Formare Profesionala a Adultilor cu nr. 16/160/29.11.2013, organizeaza cursuri calificare pentru :
Ocupatia: BUCATAR
Cod COR: 5122.2.1
Bucatarul realizeaza preparate culinare dupa diferite retete care sa satisfaca exigentele consumatorilor. Inacest scop, el se ocupa de pregaãtirea produselor alimentare pentru gatit. Masoarã cantitãtile necesare, le amesteca progresiv conform retetei, le pune la dospit, fermentat, copt sau fiert. Dupa ce preparatele culinare au fost pregatite, urmeaza impartirea lor în portii. Bucatarul utilizeaza in activitatea sa diferite produse alimentare, unelte si masini cu ajutorul carora transforma alimentele in preparate culinare. Ca unelte si masini utilizate mai frecvent pot fi enumerate:cutite, satarul, robotul de bucatarie, masini de curatat si de taiat zarzavat, masini de tocat, masini de amestecat, friteuza, cuptoare clasice sau cu microunde, agregate frigorifice.

• Comunicarea la locul de munca.
  • Desfasurarea muncii in echipa.
  • Aprovizionarea cu materii prime si auxiliare a locului de munca.
  • Asigurarea conditiilor igienico-sanitare.
  • Organizarea cadrului general de deschidere si inchidere a activitatii sectiei.
  • Prevenirea poluarii mediului.
  • Intocmirea documentelor specifice.
  • Pregatirea antreurilor calde si reci.
  • Pregatirea fripturilor.
  • Pregatirea gustarilor calde si reci.
  • Pregatirea mancarurilor din carne.
  • Pregatirea mancarurilor din legume, orez, oua, paste fainoase.
  • Pregatirea preparatelor lichide.
  • Prepararea dulciurilor (deserturilor).
  • Prepararea fondurilor glace.
  • Prepararea mancarurilor din peste si fructe de mare.
  • Realizarea actiunilor de supervizare si control.
  • Realizarea aluaturilor de baza.
  • Realizarea salatelor.
  • Realizarea sosurilor.

• copie act de studiu (@nv[\[m`nt obligatoriu).
  • Sau completati FORMULARUL DE CONTACT ON-LINE.
  • La punctul de lucru al asociatiei, Str. LIPSCANI, nr. 22 (Bazar Craiova), Craiova, Dolj

• In pretul cursului sunt incluse: prestatia lectorilor, suportul de curs, CD cu materiale pentru studiu, asistenta pentru pregatirea practica, certificatul de calificare.
    Certificat

Certificat calificare
    In urma absolvirii examinarii finale, dupa 20 de zile de la data examenului final vi se va elibera CERTIFICATUL DE CALIFICARE PROFESIONALA eliberat de Ministerul Muncii, Familiei, Protectiei Socialale si Persoanelor Varstnice si de Ministerul Educatiei Nationale, prin ANC - Autoritatea Nationala pentru Calificari, in care se vor inscrie datele personale, tipul cursului pe care l-ati absolvit si media de absolvire. Certificatul va fi insotit de suplimentul descriptiv al certificatului, in care sunt inscrise competentele dobandite, in conformitate cu standardul ocupational specific ocupatiei pentru care ati absolvit cursul. Certificatul de calificare de acest tip este singurul certificat recunoscut la nivel national si international, in conformitate cu legislatia in vigoare!
    Inapoi la cursuri