Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; FGContactForm has a deprecated constructor in /home/asociatiadominou/public_html/include/fgcontactform1.php on line 20

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; FGCaptchaCreator has a deprecated constructor in /home/asociatiadominou/public_html/include/captcha-creator.php on line 5

Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /home/asociatiadominou/public_html/include/fgcontactform1.php on line 54
ASOCIATIA DOMINOU CRAIOVA, formare profesionala, cursuri, specializare, proiecte, fonduri europene, tineri, profesori, absolvire

Sigla Asociatia DOMINOU Asociatia DOMINOU

PAGINA PRINCIPALA

Asociatia DOMINOU Craiova

Cand a fost infiintata organizatia Asociatia Dominou si cand si-a inceput activitatea?

Asociatia DOMINOU este o organizatie non-guvernamentala cu structura umanitara non-profit, fara scop patrimonial, neafiliata politic, avand personalitate juridica in conformitate cu prevederile legale in vigoare.

Scopurile Asociatiei DOMINOU:

• Sa promoveze valorile societatii civile in vederea dezvoltarii durabile a comunitatii prin educatie formala si non formala.
  • Sa contribuie la indeplinirea dorintei legitime a tinerilor romani de a participa activ la schimbul de valori internationale, ajutandu-i pe cei mai merituosi dintre acestia sa-si faca auzita vocea si la nivel international.
  • Sa contribuie la intarirea rolului femeii, sa diminueze fenomenul de violenta conjugala si sa protejeze mama si copilul in societatea romaneasca.
  • Sa contribuie la protejarea mediului inconjurator.
  • Sa studieze problematica drepturilor omului, precizand diferite cai alternative de viata, diferite forme de prezentare a individului in societate si intelegerea necesitatii de a trai cu totii intr-o lume comuna, o lume a valorilor democratice si deosebit de unitara in diversitatea acesteia, in care relatiile interumane sa nu aiba de suferit din cauza discriminarilor pe criterii de rasa, sex, religie, pozitie sociala, o lume in care unica discriminare acceptata sa fie a plusului de competenta.
  • Sa atraga atentia asupra problemelor calitatilor vietii, ale indicatorilor sociali si ale altor aspecte fundamentale ale dezvoltarii, operand de la inceput atat pe o componenta teoretica, cat si pe componente empirice si practice.
  • Sa raspunda nevoilor persoanelor si grupurilor marginalizate, sa promoveze interesele acestora, sa combata discriminarea rasiala si xenofobia.
  • Sa contribuie la formarea unui stil de viata echilibrat al tinerilor, prin identificarea factorilor de risc si prevenirea influentei lor asupra starii de sanatate.
  • Sa realizeze cursuri de formare in domeniul dezvoltarii resurselor umane.
  • Sa contribuie la educatia si dezvoltarea atat personala, cat si profesionala a cetatenilor.
  • Sa promoveze valorile europene.
  • Sa promoveze diversitatea culturala.
  • Sa incurajeze si sa deruleze programe care constau in schimburi internationale.
  • Sa promoveze si sa incurajeze voluntariatul.
  • Sa ajute tinerii sa se implice in viata publica.
  • Sa promoveze integritatea, transparenta si reponsabilitatea ca atuuri ale societatii actuale.
  • Sa activeze in sensul luptei impotriva coruptiei, sustinerii statului de drept si protejarii drepturilor omului.
  • Sa dezvolte o retea de cooperare cu organizatiile europene ce activeaza pe acelasi profil.

Obiectivele Asociatiei DOMINOU:

• Organizarea unor manifestari culturale sub forma unor colocvii, seminarii, simpozioane.
  • Organizarea unor intalniri deschise tinerilor, dedicate temelor de interes general.
  • Ajutorarea persoanelor aflate in situatii dificile si a celor asistate social.
  • Luarea in ingrijire a unor zone verzi si protectia acestora.
  • Dezvoltarea unor parteneriate cu comunitatea locala, nationala si internationala.
  • Editarea de brosuri, reviste, publicatii.
  • Organizarea de spectacole cultural-distractive, concursuri de cultura generala si expozitii pentru promovarea tinerelor talente.
  • Realizarea unor legaturi de prietenie si mobilizarea tinerilor in scopuri de cunoastere.
  • Organizarea de excursii de studiu, cursuri de limbi straine si activitati sportive.
  • Cunoasterea practicilor culturale si a mentalitatilor prin intermediul unor activitati educative si de timp liber.
  • Utilizarea artei ca forma de combatere a rasismului si discriminarii.
  • Explorarea diversitatii culturale prin intermediul activitatilor artistice.
  • Realizarea unor documentare didactice asupra metodologiei de dezvoltare a abilitatilor personale de integrare socio-profesionala a tinerilor post-institutionalizati.
  • Promovarea rezultatelor si metodologiei dezvoltate in cadrul programelor etnice.
  • Organizarea de ateliere informale de invatare.
  • Initierea sau participarea la realizarea unor proiecte europene.

Valori fundamentale promovate:

• spiritul de initiativa.
  • spiritul de echipa.
  • toleranta si deschidere
  • responsabilitatea individuala.
  • responsabilitatea civica.